\
آیکون منو
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :

اخبار دفتر

تهیه دستورالعمل سبز سازی مشاغل در دستور کار سازمان محیط زیست سرپرست دفتر اقتصاد و فن آوری محیط زیست با اشاره به اینکه مشاغل سبز ، در راستای سیاست های حفظ محیط زیست فعالیت می کنند‌ و می‌توانند چالش های محیط زیستی را نیز کاهش دهند، گفت: تهیه دستورالعمل سبز سازی مشاغل در دستور کار سازمان محیط زیست قرار گرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست ،حجتی گفت : مشاغل سبز می تواند به کاهش مصرف انرژی ، کاهش پسماند، کاهش گازهای گلخانه ای، رونق اقتصاد، عدم تخریب محیط زیست ، ایجاد شغل و تولید سرمایه کمک کند.
وی با تاکید بر اینکه برای اینکه بتوانیم مشاغل را به سمت و سوی سبز شدن پیش ببریم نیازمند دستورالعمل هستیم، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست اقدام به تهیه دستورالعمل مشاغل سبز کرده است که اولین دستورالعمل مشاغل سبز، مربوط به سبز سازی شغل هتلداری در ایران است.
حجتی خاطر نشان کرد: در پی افزایش جمعیت و رواج مصرف‌گرایی در جوامع در حال توسعه،‌ منابع طبیعی در معرض تهدید قرار گرفته و همین عامل،سبب به وجود آمدن جنبش‌هایی با هدف کنترل میزان بهره‌برداری از منابع و اصلاح شیوه‌های مصرف شده است.
به گفته وی، تعریف برند سبز برای صنایع گوناگون، یکی از نتایج عملی چنین حرکت‌‌هایی بوده که با بهینه‌سازی مصرف منابع، علاوه بر اینکه هزینه‌ها را در میان مدت و بلندمدت کاهش می‌دهد، هدف پایداری در مصرف را نیز دنبال می‌کند.
چنین فرآیندی باید در سایر مشاغل به ویژه مشاغلی که بیشترین میزان آلودگی و تخریب محیط زیست را به دنبال دارند، لحاظ شود.
حجتی با بیان اینکه کشور ایران به دلیل وجود جاذبه های باستانی، تاریخی و طبیعی از ظرفیت های بسیار بالایی برای رشد و توسعه صنعت گردشگری برخوردار است، اظهار داشت: در این بین هتل‌داری و اقامتگاه های گردشگری در سالهای اخیر رشد و گسترش زیادی داشته که باعث معضلات زیست محیطی عدیده ای نیز شده است بنابراین هتلداری نیز باید به طور جدی به این فرآیند ورود پیدا کند.
وی خاطر نشان کرد: طبق تحقیقات انجام پذیرفته در تجربیات هتل‌های سبز، با اعمال روش‌های بهینه‌سازی در مصرف انرژی می‌توان با صرف هزینه‌های کم، میزان مصرف انرژی را در هتل‌ها به‌طور متوسط از 40 تا 50 درصد کاهش داد و با توجه به هزینه‌های سرسام‌آور تامین حامل‌های انرژی، پرواضح است که رویکرد سبزسازی هتل‌ها می‌تواند به کاهش هزینه‌های تمام‌شده در هتل‌ها کمک کند و سودآوری مستقیم را برای هتلداران به همراه داشته باشد.
  از طرف دیگر با اعمال برنامه‌های زیست محیطی مانند کاهش زباله تولیدی، کمک بسزایی به محیط زیست کشورها می‌شود.
   وی یاد آور کرد:  پس از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی گردشگری فیتور 2013 در مادرید اسپانیا، که عمده تمرکز آن روی سیاست‌های توسعه پایدار در بخش گردشگری بود، بسیاری از فعالان صنعت گردشگری و هتلداران، سیاست‌های به اصطلاح سبز و منطبق با محیط زیست را در دستور کارشان قرار دادند.
به عنوان مثال هتل‌های دارای علامت اکولوژیک در اروپا، آنهایی که به میهمانان‌شان غذاهای ارگانیک ارائه می‌دهند، انبار یا زیرزمینی ساخته شده از مواد بازیافتی و دور ریختنی مثل بطری‌های پلاستیکی دارند و مبلمان اتاق‌ها از چوب‌های بازیافتی است، کم کم رونق گرفتند.
حجتی افزود: ساختمان این‌گونه هتل‌ها، سیستم تهویه مطبوع ندارد اما به لطف وجود سیستم آب‌گرم‌کن و پنجره‌های سه جداره، حفظ دما در هر فصل سال در این اتاق‌ها به خوبی انجام می‌شود.
برق این‌گونه هتل‌ها نیز از طریق مواد آلی به‌دست می‌آید و شیرهای آب، مجهز به سیستم هشدار اتلاف آب هستند.
  علاوه‌بر این زیر شاخه‌ای از «هتل‌های سبز» به نام «هتل گیاهی» نیز برای طرفداران زندگی سبز به شدت در حال توسعه است. این هتل‌ها تنها به ارائه غذاهای گیاهی به میهمانان اش بسنده نمی‌کنند، بلکه هدفشان انتشار یک شیوه زندگی هماهنگ و منطبق با محیط‌زیست از طریق آموزش آشپزی گیاهی، برگزاری دوره‌های ورزشی در طبیعت و... است.

 
بيشتر
اخبار مرتبط